Romaneskna pretveza: Predgovor v španskem in francoskem razsvetljenskem romanu

Avtor: Ignac Fock
Monografija obravnava predgovor kot del romaneskne pripovedne strukture, ki ima zaradi svojega mesta v književnem besedilu posebne pragmatične, strateške in umetniške razsežnosti, saj predstavlja prag med empiričnim in literarnim svetom. Kot uvod v problematiko avtor oriše razvoj predgovora in prologa v svetovni književnosti, torej od antične dramatike in retorike preko pikaresknega romana in Cervantesa do 18. stoletja, ki predstavlja prelomni trenutek v razvoju modernega romana kot pripovedne vrste in hkrati družbene forme. Obsežnejše poglavje monografije je namenjeno pregledu, primerjavi in analizi opredelitev predgovora v literarni vedi 20. in 21. stoletja: gre za dela tako iz (post)klasične naratologije kot za sodobnejše študije s področja teorije pripovedi.

Leto izida: 2022

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje