Predstavitev nove monografije Okoljska zgodovina Dinarskega krasa

Predstavitev je potekala v sklopu webinarja Okoljska zgodovina danes.

Predstavitev je potekala v sklopu webinarja Okoljska zgodovina danes.

29. oktobra 2024 je v sklopu webinarja Okoljska zgodovina danes (Environmental History Today), ki ga organizira Evropsko okoljskozgodovinsko združenje (European Society for Environmental History), potekala predstavitev nove monografije Okoljska zgodovina Dinarskega krasa (Environmental Histories of the Dinaric Karst), ki je izšla pri založbi Springer v zbirki Okoljska zgodovina (Environmental History)

Dogodek je moderirala izr. prof. dr. Iva Lučić z Univerze v Stockholmu. Inter- in multidisciplinarno delo 31 avtorjev iz Avstrije, Črne gore, Hrvaške, Nemčije, Slovenije, Srbije, Švice in Velike Britanije je uredilo pet okoljskih zgodovinark in zgodovinarjev z oddelkov za zgodovino in geografijo univerz v Beogradu, Ljubljani in Zagrebu, med njimi Žiga Zwitter, ki je tudi prvi avtor uvoda in zaključkov knjige. Delo je nastalo na iniciativo regije Hrvaška–Srbija–Slovenija v ESEH. Kot prva inter- in multidisciplinarna okoljskozgodovinska knjiga več avtorjev o tej regiji, ki obravnava obdobja od prazgodovine do sodobnosti, objava obravnava izbor temeljnih tem, kot so zgodovina kulturne pokrajine kot celote, zgodovina gozda, podnebja in voda ter zgodovina obremenjevanja okolja, sklepi pa identificirajo temeljne usmeritve za nadaljnji razvoj okoljske zgodovine v regiji. Uvodno in sklepno poglavje knjige sta prosto dostopni na spletni strani založbe, celotna knjiga pa je za izposojo na voljo v knjižnici Oddelka za zgodovino.

Zadnje novice

Grad Rajhenburg – izzivi prenove, oživljanja in življenja grajskih stavb

Ogled romanske kapele gradu Rajhenburg. O rekonstrukciji romanske apside govori restavrator Jože Drešar (foto: Renata Novak Klemenčič)

EUTOPIA: Slovenska akademska diplomacija na CY Cergyjski univerzi v Parizu navdušila s predstavitvami kulturne dediščine

Raziskovalnih dnevov kulturne dediščine so se udeležili prof. dr. Mojca Ramšak, izr. prof. dr. Matija Črešnar in prof. dr. Sonja Ifko.

Med nagrajenci Slovenskega knjižnega sejma diplomantka in magistrica s Filozofske fakultete

Nagrajenki s prejetima nagradama (foto: Namita Subiotto)