O težki dediščini z dr. Božidarjem Jezernikom
Vabljeni na dva javna pogovora, v katerih se bo dr. Božidar Jezernik s sogovorniki posvetil tako imenovani težki dediščini – tistim delom kulturne dediščine, ki jih družba pogosto dojema kot obremenjujoče, sporne ali neželene, a kljub temu ostajajo del našega skupnega zgodovinskega izročila. Pogovori bodo osvetlili več vidikov slovenskega odnosa do (težke) dediščine iz polpretekle zgodovine ter spodbudili razmislek o kulturnih vprašanjih. Pogovora sta del cikla okroglih miz Leta dediščine FF.
13. maj 2025 ob 18. uri, Viteška dvorana Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije
Gost: Alojz Peterle, politik, prvi predsednik slovenske vlade in nekdanji evropski poslanec
21. maj 2025 ob 18. uri, Viteška dvorana Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije
Gostji: dr. Spomenka Hribar, filozofinja, sociologinja, publicistka in Špela Spanžel, direktorica Direktorata za kulturno dediščino pri Ministrstvu za kulturo
Pogovora bo vodil zaslužni profesor dr. Božidar Jezernik, nekdanji dekan Filozofske fakultete in redni profesor na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, ki je diplomiral na Pravni fakulteti UL, magistriral iz etnologije leta 1982 in doktoriral leta 1987 na Filozofski fakulteti. Prof. dr. Jezernik se raziskovalno ukvarja s širokim raziskovalnim področjem, kjer je treba omeniti pomen in mednarodno odmevnost njegovih raziskav Balkana, predvsem v povezavi z vprašanjem percepcije in konstrukcije Drugega. Po merilih raziskovalne uspešnosti Agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije je najvidnejši slovenski etnolog in velja za vodilnega slovenskega strokovnjaka za Balkan v mednarodni znanstveni skupnosti. Za svoje delo je prejel več nagrad, svoje znanje pa redno posreduje širši zainteresirani javnosti ter prispeva k boljšemu razumevanju humanističnega in družboslovnega znanja v slovenski družbi.